ورزش

شنبه 5 بهمن 1387

ورزش واترپلو

نویسنده: شاهواری   طبقه بندی: نگاهی به رشته های ورزشی، 

                  واترپلو

مهارت های اولیه

                                 

برای انجام ورزش واترپلو ورزشكار باید در بعضی كارها مهارت داشته باشد. اولین فاكتور لازم برای شروع این ورزش، مهارت در شنا است. در این ورزش، بازیكنان باید بتوانند طول 30 متری استخر را بارها و بارها شنا كنند. نوع شنا كردن بازیكنان واترپلو با شنای كلاسیك متفاوت است. در این روش بازیكنان از یك استیل آزاد استفاده می كنند به طوری كه هنگام شنا كردن همیشه سر آنها از آب بیرون خواهد بود تا بتوانند بر بازی مسلط باشند. مهارت دومی كه بازیكنان باید به دست آورند، شیوه كنترل توپ با یك دست است. همچنین این ورزشكاران باید بتوانند توپ را با هر دو دست خود كنترل كنند.

   مهارت دیگری كه ورزشكاران این رشته باید داشته باشند، نوعی پا دوچرخه است كه در آن حركات پا به صورت دایره وار انجام می شود. در این حركت كه ورزشكاران از آن برای نگه داشتن خود روی سطح آب استفاده می كنند، انرژی بسیار كم مصرف می شود. ورزشكاران ورزش واترپلو باید از تمركز و سرعت عمل بالایی برخوردار باشند تا بتوانند بر تیم حریف غلبه كنند.

قوانین ورزش واترپلو

   هر تیم از 12 بازیكن تشكیل شده است كه شامل هفت بازیكن اصلی و پنج بازیكن ذخیره است. بازیكنان اصلی دارای یك دروازه بان و شش بازیكن زمین هستند. این شش بازیكن می توانند هم در نقش حمله و هم در نقش دفاعی ظاهر شوند و جای مخصوص به خود ندارند. یكی از قوانین مهم واترپلو این است كه بازیكنان زمین اجازه ندارند توپ را با دو دست بگیرند و باید آن را فقط با یك دست كنترل كنند. در فاصله دو متری از دروازه بان های هر تیم نشانه هایی به نام خط دو متری وجود دارد. بازیكنان تیم مقابل اگر توپ نداشته باشند نباید وارد این محوطه شوند.

   مدت زمان بازی برای آقایان در جهار ست هفت دقیقه ای و برای خانم ها چهار ست چهار تا شش دقیقه ای است.

 

اثرات مفید بدنی

   واترپلو ورزشی آبی و تیمی است. بنابراین از یك طرف باعث بروز آثار ورزش شنا می شود و از طرف دیگر اثر مفید ورزش های توپی را به همراه دارد. بازیكنان این رشته باید از قدرت و سرعت بالایی برخوردار باشند. در این ورزش تمام اعضای بدن مانند یك زنجیر عمل می كنند. یعنی ورزشكار باید از تمام عضلات خود كمك بگیرید تا بتواند نیروی لازم را به توپ وارد كند. اعضای مختلف بدن مثل دست ها،‌ لگن و پاها باید بتوانند حركات چرخشی خاصی را انجام دهند. بنابراین علاوه بر قدرت، انعطاف پذیری نیز در این ورزش لازم و ضروری است. بعضی از حركات باعث می شوند سرعت توپ افزایش یابد مثل چرخش مناسب در ناحیه كمر و شانه و همچنین قدرت به عقب بردن بازوها و آرنج و توانایی خم كردن مچ دست.

   به دست آوردن مهارت در این زمینه ها نیاز به تمرین فراوان دارد. بازیكنان علاوه بر قدرت و انعطاف پذیری باید از تمركز كافی و قدرت طراحی نقشه برای تمركز بر حریف هم برخوردار باشند. بنابراین به طور خلاصه می توان گفت كه ورزش واترپلو دارای اثرهای مفید زیر است:

-افزایش قدرت بدنی به خصوص در ناحیه عضلات ران، بازوها و مچ دست

-افزایش انعطاف پذیری

-افزایش سرعت عكس العمل در پاسخ به محرك ها

-افزایش قدرت تمركز، هماهنگی و طراحی نقشه

آسیب های ورزش واترپلو

   برخی از اسیب های واترپلو ناشی از انجام این ورزش در آب است مثل حساسیت و قرمزی چشم، آفتاب سوختگی و عفونت های پوستی. اما از آسیب های شایع و مخصوص به این ورزش می توان به موارد زیر اشاره كرد:

   كشیدگی تاندون های شانه: این آسیب بسیار شایع است زیرا ورزشكاران برای افزایش قدرت و سرعت پرتاپ توپ به عضلات و تاندون های این ناحیه فشار زیادی  وارد می كنند و باعث كشیدگی و گاهی پارگی تاندون های این ناحیه می شوند.

   آسیب به انگشتان: سرعت سریع توپ و برخورد آن با انگشتان دست ورزشكاران باعث ضرب دیدگی، كبودی و حتی بروز زخم و شكستگی در این نواحی می شود.

   آسیب ناحیه صورت: واترپلو ورزش پر برخوردی است و ورزشكاران به سهو یا به عمد ضرباتی را به بازیكن حریف وارد می كنند. در نتیجه كبودی زیر چشم و پارگی لب از جمله آسیب های شایع است.

عواملی كه سبب بروز آسیب بیشتر می شوند:

-نداشتن بنیه و انعطاف پذیری لازم برای این ورزش

-بی تجربگی و مهارت ناكافی در اجرای تكنیك ها

-استفاده نكردن از وسایل ایمنی مثل كلاه ایمنی و وسایل حفاظتی از گوش و دهان

پیشگیری از آسیب ها

رعایت چند نكته از بروز آسیب بدنی جلوگیری می كند:

-منظم ورزش كنید تا بدن شما برای این ورزش قدرت و انعطاف پذیری كافی را به دست آورد.

-علاوه بر تمرینات واترپلو، از سایر تمرین ها بدن سازی به منظور ارتقای سطح قدرت و انعطاف پذیری بدن استفاده كنید.

-حتما" در حین و بعد از ورزش آب فراوان بنوشید.

-قبل از ورزش بدن خود را گرم كنید.

-بعد از خروج از آب، تمرینات كشش را فراموش نكنید.

-از وسایل ایمنی و عینك شنا استفاده كنید.

-اگر احساس كردید آسیب دیده اید، بلافاصله ورزش را متوقف كنید و در صورت لزوم از كمپرس یخ و بالا نگه داشتن اندان آسیب دیده استفاده كرده و به پزشك مراجعه كنید و تا بهبود كامل ورزش نكنید

آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic