تبلیغات
ورزش - ورزش و شادابی

ورزش

شنبه 12 اردیبهشت 1388

ورزش و شادابی

نویسنده: شاهواری   طبقه بندی: ورزش و تندرستی، 

 

ورزش بهانه ای برای شادابی 

با توجه به این که زنان نیمی از جامعه بشری را تشکیل میدهند از جهات مختلف دارای اهمیت بوده و در برنامهریزیهای گوناگون جامعه باید در نظر گرفته شوند .
یکی از اموری که برای زنان مطرح است ورزش میباشد، امروزه زنان زیادی در  جهان به ورزشهای مختلف اشتغال دارند.
همان طور که میدانیم زندگی فعالیت است و مبنای به اصطلاح مواد درونی موجودات زنده نیز فعالیت است.
صاحبنظران امروزه بر این عقیده اند که تمرینهای حرکتی و ورزشی برای اکثریت مردم اعم از زن و مرد دارای ارزش بسیار است .
دختران و زنان در سنین مختلف به حرکات مختلف ورزشی نیاز دارند هر چند در بعضی از کارهای خانه تا حدودی این فعالیتهای بدنی تامین می شود.

اثرات تربیت بدنی و ورزش بر زنان 

یکی از مزایای عمده تمرینهای ورزشی برای زنان بهبود کارایی عملکرد سیستم ارگانیک بدن است.
شخصی که از لحاظ بدنی تربیت یافته است در مقایسه با فردی که فعالیتها و تمرینات ورزشی نداشته روزانه انرژی کمتری مصرف میکند و فشار کمتری بر بدن خویش وارد می سازد .
اثر کلی دیگر تمرینهای منظم کمک به رشد و تکامل اجزای مختلف بدن است.
تمرینات منظم برای زنان سبب بهبود تنفس، سیستم هاضمه، سیستم تخلیه بدن و بهبود ماهیچهها و قوی تر شدن آنها می شود.
ورزش به زنان و دختران اجازه می دهد خود را از عواطف انباشته شده در درون رها سازنند، و ورزش همچنین افزایش قدرت تحمل مشکلات در زندگی و بهتر روبرو شدن را به آنها می دهد .

تاثیر ورزش در زندگی اجتماعی

از نظر اجتماعی بشر طبیعتا موجودی اجتماعی است که می خواهد با دیگران رابطه داشته باشد و دیگران هم به طور متقابل با او ارتباط داشته باشند. این غریزه اجتماعی را می توانند از طریق ورزش بر آورده سازند با  ورزش در زمینه نیل به ارزش های اجتماعی دیگری نیز چون کار گروهی، وفاداری و روحیه ورزشکاری می توان توفیق یافت.
محیط صمیمانه و مطلوب ورزشی اغلب فرصتی مناسب برای ایجاد روابط انسانی و شکل گیری روحیات است و محیط  ورزشی مناسب باعث می شود زنان و دختران که ترسو و کم رو هستند به این گرو ه های ورزشی روی آورند تا بتوانند از این طریق با آنها ارتباط داشته باشد و همچنین در زندگی روزانه خویش با افراد مختلف بهتر سازگاری یابند .

 تاثیر ورزش در خانواده

سلامت هر یک از اعضای خانواده به ویژه زن مستقیما بر تصویر کلی سلامت خانواده تاثیر می گذارد .
نگرش کلی زن نسبت به جسم و عملکرد فیزیکی بدنش در نگرش های کلی او تاثیر مستقیم دارد زیرا سلامت جسم و روان او، روابط اجتماعی وی با دیگران را شکل می دهد. 
امنیت عاطفی او بر امنیت کلی خانواده می افزاید و بهترین نشانه رشد و پختگی عاطفی او بر هوش و توانایی سازگاری با موفقیت های جدید، هنگام مواجه با فشارها و ناراحتی ها با حداقل آسیب پذیری فرد و گروهی است .
تامین بهداشت جسم و روان برای زنان که در دوره ها و مراحل مختلف زندگی بر مسوولیت خویش مراحلی چون بارداری، زایمان و از همه مهمتر پرورش و تربیت فرزندان را پشت سر می گذارند از اهمیتی والا برخوردار است.
شخصیت کودک با نگرش های مادر در دوران بارداری آغاز و از آن پس در آغوش و در کنار او از نظر جسمانی، روانی، اخلاقی، اجتماعی و معنوی رشد و تکامل می یابد.
بدون شک مادر سالم و با نشاط بهتر از انجام این مسوولیت بر می آید و خود نیز الگوی عملی و طبیعی سالمتری برای فرزندان خویش خواهد بود .
زنان با ورزش کردن می توانند خصوصیات رفتاری، اخلاقی و شخصیتی مطلوب برای یک زندگی سالم و شاداب را کسب کنند .

منبع : www.mardomsalari.com

آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :