تبلیغات
ورزش - باورهای غلط

ورزش

شنبه 28 دی 1387

باورهای غلط

نویسنده: شاهواری   

باورهای غلط نسبت به آسیب‌ها، از موانع توسعه ورزش بانوان است

نتایج یك پایان‌نامه نشان داد كه باورهای غلط درمورد آسیب‌های ورزش كه عمدتا برگرفته از نظام یكجانبه نگر مردسالارند، از جدی‌ترین عوامل بازدارنده گرایش بانوان به ورزش است.

به گزارش سرویس پایان‌نامه خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، سیده فاطمه محبی در پایان‌نامه كارشناسی ارشد پژوهش علوم اجتماعی خود با عنوان «سنجش عوامل فرهنگی - اجتماعی موثر بر گرایش بانوان به ورزش» آورده است: ‌تحلیل رگرسیونی رابطه آمادگی رفتاری گرایش به ورزش با متغیرهای مستقل پژوهش مبین این واقعیت است كه از میان متغیرهای مستقل پژوهش به ترتیب متغیرهای خود اثربخشی ورزشی، خرافات، محدودیت عرفی، نگرش منفی به ورزش زنان، سودمندی اجتماعی ورزش، فقدان خصوصیات زنانه، تفكرات قالبی و متغیر طبقه وارد معادله شده‌اند.

تحلیل رگرسیونی رابطه بعد شناختی گرایش به ورزش با متغیرهای مستقل پژوهش نیز حاكی از این واقعیت است كه از میان متغیرهای مستقل تحقیق، متغیرهای تاثیر مثبت دیگران مهم، نگرش منفی نسبت به ورزش زنان، تفكرات قالبی در بعد شناختی افراد تاثیرگذار می‌باشد.

در ادامه این پایان‌نامه آمده است: میان ابعاد آمادگی رفتاری و شناختی گرایش به ورزش با متغیرهای اعتقاد به خرافات، تفكرات قالبی و نگرش منفی نسبت به ورزش زنان رابطه وجود دارد، لیكن جهت رابطه معكوس است، یعنی با افزایش اعتقاد به خرافات تفكرات قالبی و داشتن نگرش منفی نسبت به ورزش زنان، آمادگی رفتاری و شناختی پاسخگویان كاهش می‌یابد.

در این پایان‌نامه اضافه شده است: كرچ و همكارانش در بحث عوامل موثر بر تكوین گرایشها بیان می‌كنند كه افراد نسبت به چیزهایی كه نیاز‌های آنان را بر طرف نماید، ‌گرایش مثبت و نسبت به موانع، گرایش منفی دارند. بدین لحاظ به نظر می‌رسد جهت بهبود وضعیت گرایش بانوان به ورزش ضروری است، احساس نیاز به مشاركتهای ورزشی را در زنان ایجاد یا احیا نمود.

این نیازآفرینی باید متناسب با روحیات و خصوصیات زنان انجام شود. به طور نمونه نیاز به سلامتی و زیبایی با روحیات خاص زنان سازگارتر است. این موضوع می‌تواند عاملی موثر جهت افزایش احساس نیاز به ورزش باشد. به حدی كه ورزش جزء ضروری و حتمی زندگی زنان محسوب ‌شود.

اطلاعاتی كه فرد درموضوع خاصی كسب می‌كند، عامل مهم دیگریست كه در تكوین گرایش موثر است. گستردگی دریافت اطلاعات فرد نسبت به انواع ورزش و محاسن هر یك و سودمندیهای گوناگون آن، مسلما تاثیرگذار خواهد بود. اقبال عمومی جامعه نسبت به ورزش مستلزم حركتی همگانی در جهت شناسایی كاركردها و سودمندیهای مختلف ورزش، علی‌الخصوص در دورانهای مختلف زندگی زنان می‌باشد. سیاست تبیین ضرورت گسترش فرهنگ ورزش در میان زنان، می‌تواند از طریق وسایل ارتباط جمعی كه فراگیرترین وسیله اطلاع رسانی است مورد اجرا قرار گیرد. بدین لحاظ تهیه فیلمهای سینمایی كوتاه و بلند در موضوع ورزش زنان با حفظ حدود شرعی و فرهنگی جامعه كه موانع فرهنگی - اجتماعی و خانوادگی ورزش زنان را نشان می‌دهد، موثر خواهد بود و نیز تهیه برنامه‌های علمی و میزگردهای پژوهشی متناسب با اقشار مختلف جامعه می‌تواند مفید فایده باشد.

مولف در ادامه این پایان نامه كه مهرماه ۱۳۷۹ با راهنمایی دكتر فاطمه شمس نجف آبادی در دانشكده علوم اجتماعی و اقتصادی دانشگاه الزهرا (س) تدوین شده، می‌افزاید: ‌از دیگر موارد بازدارنده در مورد گرایش به ورزش در میان زنان، خرافاتی است كه در سطح جامعه دراین مورد وجود دارد. این خرافات شامل باورهای نادرست افراد در خصوص آسیبهای ورزش زنان و تفكرات قالبی و باورهای جنسیتی در مقوله ورزش زنان است كه عمدتا برگرفته از نظام یكجانبه‌نگر مردسالار است.

وجود چنین موانعی در یك جامعه، با سطح پایین سواد و آگاهی و شناخت افراد ارتباط مستقیمی دارد. بدین لحاظ ضروری است مباحث آسیب شناسی پزشكی ورزشی زنان، به صورت جزوات و بروشورهای اطلاع رسانی، در سطح گسترده، در اختیار عموم قرار گیرد. همچنین می‌توان جهت از بین بردن چنین باورهای نادرستی، این مباحث را در دروس مقاطع تحصیلی به طور مختلف مطرح نمود و یا جزواتی را تهیه كرد تا در واحد تربیت بدنی مدارس به عنوان جزوات الزامی تدریس شود.

در خاتمه این پایان‌نامه آمده است: در این تحقیق تاثیر “دیگران مهم”‌مورد تایید قرار گرفت. لذا ارتقا سطح فرهنگ خانواده‌ها و علی الخصوص همسران نسبت به فاید‌ه‌مندی ورزش در زندگی خصوصی و اجتماعی زنان و تصحیح نگرشهای ناصحیح آنها ضروری است، تا زمان لازم جهت انجام مشاركتهای ورزشی با همكاری مردان در امور خانه فراهم آید و زنان فرصتهای خویشتن یابی و اختصاص زمانی به نیازها و علائق خود را داشته باشند.

گفتنی است، نمونه تحقیق شامل ۳۳۴ نفر از زنان ۱۸ تا ۴۰ ساله شهر تهران می‌باشد.

خبرگزاری دانشجویان ایران – تهران

آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :